Każdy inwestor remontujący lub urządzający od zera swoją kuchnię wie, jak ważne jest wybranie lodówki do zabudowy lub wolnostojącej. Czasem jednak może się zdarzyć taka sytuacja, gdy komuś wpadnie w oko model wolnostojący, lecz jednocześnie posiada w kuchni zabudowę. Czy takie rozwiązanie jest możliwe, a może jednak zabudowa lodówki wolnostojącej nie jest możliwa do wykonania?
Lodówka wolnostojąca w zabudowie — dlaczego warto?
Zanim przejdzie się do tego, czy każdą lodówkę wolnostojącą da się zabudować, trzeba się na samym początku dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle warte rozważenia. A może jednak lepszym pomysłem byłoby pozostawienie lodówki stojącej osobno?
Najważniejszą zaletą lodówki zabudowanej jest to, że zyskuje na niej cała estetyka pomieszczenia. Jednolita zabudowa sprawia, że całość prezentuje się ładnie i schludnie. Zakryte szpary pomiędzy urządzeniami jeszcze bardziej potęgują pozytywny efekt od strony estetyki.
Na koniec warto jeszcze zauważyć, że lodówki wolnostojące zwykle są nieco większe niż te przygotowane typowo pod zabudowę. Sprawia to, że jeśli model wolnostojący się zabuduje, uzyskuje się zwyczajnie większą ilość miejsca w środku lodówki, niż jakby kupiło się od razu model do zabudowy.
Kiedy lodówka wolnostojąca w kuchni nadaje się do zabudowy?
Jak jednak można się domyślić, nie każda lodówka wolnostojąca nadawać się będzie do zabudowy. Czym się więc powinna taka wersja charakteryzować i jak ją rozpoznać, aby nie dopuścić się bardzo poważnej pomyłki podczas jej zakupu?
W pierwszej kolejności trzeba tu zwrócić uwagę na to, którędy lodówka oddawać będzie ciepło. W zdecydowanej większości modele wolnostojące oddają ciepło bokami, co wymusza pozostawienie dużo wolnego miejsca w sytuacji, gdy zechce się ją zabudować. W innym wypadku grozi to awarią lodówki. Najczęściej oznacza to niestety fakt, że lodówka nie nadaje się do zabudowy. Żeby było inaczej, musiałaby oddawać ciepło tyłem.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Jak więc widać, ustawienie lodówki wolnostojącej w zabudowie jest możliwe, lecz wymaga odpowiedniego sprawdzenia, czy taka lodówka się do tego nadaje. To oczywiście nie wszystko, o czym warto w takiej sytuacji pamiętać. Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Przede wszystkim na uwadze warto mieć to, że lodówka wolnostojąca, która trafi do zabudowy, nie powinna stać przy piekarniku. Nie jest ona odpowiednio zabezpieczona tak jak model przeznaczony typowo do zabudowy, co mogłoby ją uszkodzić. Dodatkowo lodówka nie powinna stanąć bezpośrednio przy oknie, ponieważ słońce również może powodować jej nagrzewanie. Na koniec warto zadbać o to, aby ją odpowiednio wypoziomować i co najważniejsze, nie stawiać bezpośrednio na podłodze.