Nowoczesne rozwiązania dla domu są coraz tańsze. Dzięki takiej tendencji zbudowanie systemu inteligentnego domu jest dostępne dla coraz większej liczby ludzi. Czym jest inteligentny dom? Jakie elementy mogą składać się na system inteligentnego domu? Na te pytania odpowiadamy w tekście.
Jaka jest definicja inteligentnego domu?
Inteligentny dom znany jest również pod nazwą Smart Home. Jest to ogół rozwiązań technologicznych, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Instalacja inteligentnego domu pozwala na skuteczne monitorowanie domu i jego otoczenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kamer monitoringu opartych na technologii IP. Monitoring wyposażony jest w czujniki ruchu i systemy wykrywania dźwięku. Dzięki podłączeniu systemu monitoringu do internetu rejestrowany obraz jest dostępny na urządzeniach mobilnych domowników. Specjalne aplikacje na telefon mogą wysyłać powiadomienia w przypadku wykrycia przez kamery nietypowej aktywności w domu. Inteligentny monitoring jest jednym z bardziej popularnych zastosowań technologii Smart Home. Bezpieczeństwo zapewniają również inne rozwiązania, takie jak czujniki gazu, dymu, zalania i system wykrywający otwarcie drzwi i okien.
Instalacja inteligentnego domu zwiększa komfort
System inteligentnego domu zapewnia również większy komfort w mieszkaniu. Mają na to wpływ urządzenia, które potrafią uruchamiać się same pod nieobecność domowników. Dobrym przykładem może być w tym przypadku inteligentny piekarnik. Jest to urządzenie, które może zacząć podgrzewać posiłek przed przyjściem domowników z pracy. Technologia Smart Home wbrew pozorom jest przyjazna ekologii. Ważnym elementem systemu są żarówki LED z wbudowanymi czujnikami ruchu. Taka żarówka wyłącza się w przypadku wykrycia, że w oświetlanym pomieszczeniu nie ma nikogo.
Jak zbudować system inteligentnego domu?
Jak nowoczesne technologie zainstalować w domu? Istnieją dwa podejścia do budowania systemu inteligentnego domu. Pierwsze podejście polega na kupowaniu gotowych zestawów składających się z różnych urządzeń. Inteligentne urządzenia są integrowane za pomocą dedykowanej centralki znanej również pod nazwą Smart Hub. Jest to rozwiązanie, które zapewnia kontrolę nad wszystkimi elementami inteligentnego domu z jednego miejsca. Tańszym rozwiązaniem jest kupowanie oddzielne urządzeń w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Takie podejście sprawia, że automatyzacja i większy komfort w domu są dostępne dla każdego.
Podsumowując, nowoczesne technologie zwiększają komfort i bezpieczeństwo. Warto więc z nich aktywnie korzystać. Są one w finansowym zasięgu każdego z nas.