Ocieplanie ścian od wewnątrz jest stosunkowo rzadko spotykane, ponieważ wykazuje się większą liczbą wad niż zalet. Zwyczajnie zdecydowanie korzystniejsze jest wykonanie takiego ocieplenia na zewnętrznej stronie ściany. Jak się jednak okazuje, są pewne sytuacje, gdy ocieplanie od wewnątrz przynosi naprawdę spore korzyści. Co więc warto o tym wiedzieć?
Kiedy powinno się stosować ocieplanie od wewnątrz?
Kiedy zatem należy stosować takiego rodzaju ocieplenie? Jest ono korzystne w sytuacji, gdy chce się uzyskać oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, lecz nie jest możliwe wykonanie klasycznego ocieplenia od zewnątrz. Spowodowane to może być zabytkową elewacją budynku lub też po prostu sytuacją, gdy nie chce się niszczyć z innych powodów obecnej elewacji. Innego rodzaju często spotykanym powodem jest sytuacja, gdy mieszka się w tzw. bliźniaku a sąsiedni mieszkańcy nie chcą wykonać ocieplenia zewnętrznego na całej elewacji.
Z czym trzeba się liczyć, gdy zechce się wykonać taki rodzaj wewnętrznego ocieplenia? Przede wszystkim na uwadze warto mieć to, ze znacznie zmniejszy to przestrzeń mieszkalną. Dołożenie do każdego pomieszczenia np. 10-centymetrowej warstwy styropianu spowoduje, że przestrzeń wyraźnie się skurczy.
Czym wykonać ocieplenie?
Skoro już wiadomo, w jakich okolicznościach wykonanie takiego rodzaju ocieplenia jest wskazane, a także, z czym się to konkretnie wiąże, warto się teraz zastanowić nad tym, jakiego materiału użyć. Co sprawdzi się najlepiej w przypadku wykonywania takiego wewnętrznego ocieplenia?
Jak się okazuje, możliwości w tym zakresie jest naprawdę dość sporo. Na rynku znaleźć można wiele różnych materiałów, które zasadniczo różnią się pomiędzy sobą sposobem montażu. Inaczej bowiem będzie wyglądało ocieplenie ściany od wewnątrz styropianem, a inaczej wełną mineralną czy też pianką poliuretanową. Jak to jednak wszystko wygląda w szczegółach?
Bardzo często wybieranym rozwiązaniem jest w tym wypadku wełna mineralna. Ceniona jest za stosunkowo niski koszt zakupu, a także dobre właściwości termiczne. Niestety jej wadą jest czasochłonność montażu, a także znaczne zmniejszenie przestrzeni wnętrz.
Innym bardzo często wybieranym rozwiązaniem jest styropian, który jest równie skuteczny i tani, lecz jednocześnie znacznie szybszy w montażu. W przypadku sprawnej ekipy remontowej położenie styropianu w całym domu może zająć maksymalnie kilka dni.
Najszybszym, lecz również najdroższym sposobem ocieplenia wnętrza jest pianka poliuretanowa. Nakładana jest ona metodą natryskową. Wykazuje się ona zdecydowanie najlepszymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także odpornością na zniszczenie.