Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Spełnienie marzeń, czyli jak wygląda budowa domu jednorodzinnego

25 stycznia 2022 budowa domu


Decyzja zapadła. Chcecie zbudować własny dom. Zobaczcie więc, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Poznajcie poszczególne zadania i procedury.

Chcemy się budować!

Aby zbudować własny dom, trzeba mieć odpowiednią nieruchomość. Jeśli dysponujecie działką budowlaną, to znakomicie. Jeśli nie, musicie ją nabyć. W obu przypadkach należy sprawdzić, co zapisano w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Od tego może bowiem zależeć, jaki dom możecie tam postawić.
Kolejnym krokiem jest wybór projektu. Tańszą opcją jest skorzystanie z gotowych projektów. Jeśli jednak chcecie mieć coś oryginalnego, to skorzystajcie z usług architekta, który zaprojektuje wasz wymarzony dom, a także zaplanuje zagospodarowanie działki.
Następnie zbieracie wszelkie niezbędne dokumenty, wśród nich projekt i różne uzgodnienia, i udajecie się do starostwa powiatowego w celu uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy.

Zaczynamy budowę

Gdy już załatwicie wszelkie formalności urzędowe, budowa domu jednorodzinnego może ruszyć. Jednak nie możecie zapomnieć o przygotowaniu kosztorysu. Zwykle robi się go już na etapie wyboru projektu.
Nie możecie zapomnieć o podpisaniu umowy z firmą, która będzie dom budowała, o ile takową będziecie zatrudniać.
Pierwszym etapem budowy jest wytyczenie zarysu budynku przez uprawnionego geodetę. Potem wykonuje się fundamenty lub kładzie płytę fundamentową.
W kolejnych etapach wykonuje się konstrukcje ścian, stropów, kominów. Stan surowy otwarty zostanie osiągnięty po położeniu dachu.
Gdy zostaną zamontowane okna i drzwi oraz postawione ścianki działowe, możecie nieco odetchnąć – wasza budowa domu jednorodzinnego osiągnęła stan surowy zamknięty.
W budynku rozpoczyna się montaż instalacji oraz różne roboty wykończeniowe. To także czas na porządkowanie działki i ustawienie ostatecznego ogrodzenia.

Zanim zamieszkacie w wymarzonym domu

Wasz dom już jest praktycznie wykończony. W naszym krótki przewodniku „budowa domu krok po kroku” czas na ostatnie czynności.
Zanim wprowadzicie się do nowego domu musicie jeszcze załatwić kilka istotnych urzędowych spraw.
Przede wszystkim musicie zawiadomić Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy (w przypadku zgłoszenia) lub złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.
Jeśli w ciągu 21 dni nie będzie kontroli ani organ nie zgłosi sprzeciwu możecie w domu zamieszkać. Wcześniej oczywiście niezbędne są umowy z dostawcami mediów oraz wniosek o nadanie posesji numeru porządkowego. Ostatnim krokiem jest zameldowanie się w nowym domu.

Redakcja urzadzamy24.pl

Witamy na TopRemont.pl – serwisie, który powstał z pasji do budownictwa, technologii RTV i AGD, ogrodu oraz remontów. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

instalacja elektryczna w mieszkaniu
budowa domu
nowoczesną elewacja

Jesteś zainteresowany reklamą?

nowoczesną elewacja