Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Niezawodna i komfortowa instalacja elektryczna w mieszkaniu – jak zaplanować i wykonać

2 marca 2022 instalacja elektryczna w mieszkaniu


Instalacja elektryczna w mieszkaniu, choć raczej niewidoczna, jest niezwykle istotnym elementem. Prawidłowo położona, z odpowiednią liczbą gniazdek i wyłączników, wpływa na komfort użytkowania mieszkania. Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu instalacji?

Montaż instalacji elektrycznej powierz fachowcom

Właściwie przez cały czas korzystamy z urządzeń, które potrzebują do pracy elektryczności. Dlatego tak ważna jest dobrze wykonana instalacja elektryczna w mieszkaniu.
Najważniejszą jest bezpieczeństwo, więc instalację musi zaprojektować i wykonać osoba lub firma, która ma odpowiednie uprawnienia. To zapewni komfortowe jej użytkowanie przez długie lata bez awarii.
Użytkownik mieszkania ma jednak wpływ na to, jak zostanie zaprojektowana sieć kabli. Zanim elektryk zacznie robić projekt, warto choć orientacyjnie ustalić, gdzie będą stały meble oraz sprzęty elektryczne. To bardzo ułatwi planowanie instalacji.

Jaki rodzaj instalacji wybrać

Najczęściej stosuje się dwa rodzaje instalacji – podtynkową i nadtynkową. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Najpopularniejsza w mieszkaniach jest instalacja podtynkowa. Wszelkie kable są ukryte w ścianach, więc ich nie widać. Dzięki temu instalacja jest bezpieczna i estetyczna. Podstawową wadą jest to, że przy każdej ewentualnej awarii czy zmianie, trzeba skuwać tynk. Decydując się na podtynkowe ułożenie kabli, najlepiej używać materiałów o wysokiej jakości.
Przy instalacji nadtynkowej kable znajdują się na zewnątrz. Tego typu montażowi zarzuca się, że kable są widoczne, co nieładnie wygląda. Poza tym można je łatwo uszkodzić, a to będzie niebezpieczne dla domowników.
Obecnie kable można zamaskować, stosując specjalne, estetyczne rurki. Dzięki temu taka instalacja będzie wyglądała elegancko, wzrośnie też bezpieczeństwo użytkowania.

Gniazdek nigdy za dużo

Bardzo ważną sprawą jest zaplanowanie rozmieszczenia gniazdek i włączników. Włączniki powinny być umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, aby można było je szybko znaleźć.
Brak odpowiedniej ilości gniazdek to problem w wielu mieszkaniach. Dlatego warto zaplanować ich odpowiednią liczbę, aby nie potrzebne były kolejne listwy i przedłużacze. Planowanie trzeba rozpocząć od ustalenia, jaki sprzęt będzie wykorzystywany i gdzie będzie się on znajdował. Nie można zapomnieć o kuchni i łazience. Tam potrzeba szczególnie dużo punktów poboru mocy, bo będzie tam pracowało sporo urządzeń zasilanych prądem.
W zwykłych pokojach najczęściej przyjmuje się jedno gniazdko na 5 m2, ale można ich zaplanować więcej.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Redakcja urzadzamy24.pl

Witamy na TopRemont.pl – serwisie, który powstał z pasji do budownictwa, technologii RTV i AGD, ogrodu oraz remontów. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

renowacja dachu
winda schodowa
instalacja elektryczna w mieszkaniu

Jesteś zainteresowany reklamą?