W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi posiada własne mieszkania lub domy. Warto więc wiedzieć wiele o sposobie ich konserwacji. Jednym z elementów każdego domu lub mieszkania, o które szczególnie należy zadbać są okna, narażone na działanie różnego rodzaju czynników.
Po co i kiedy należy regulować okna?
Okno jest elementem powierzchni mieszkalnej szczególnie narażonym na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci czy też promieniowania UV, dlatego też warto w odpowiedni sposób o nie dbać. Regulacja okien powinna zostać przeprowadzana cyklicznie ze względu na ich eksploatację związaną głównie z ich otwieraniem bądź zamykaniem. Ponadto, w przypadku świeżo montowanych okien, po kilku miesiącach mogą pojawiać się oznaki ich opadania. Okna najlepiej regulować sezonowo, latem bądź jesienią. Systematyczna konserwacja oraz regulacja okien sprawia, że przez dłuższy czas utrzymuje ono swoją żywotność, a ponadto umożliwia kontrolowanie przedostawania się powietrza do wnętrza pomieszczenia. Po tego rodzaju zabiegach zwiększa się również szczelność okna oraz poprawia się wentylacja.
W jaki sposób regulować okna?
Okna reguluje się zwiększając lub zmniejszając siłę docisku okuć na skrzydle okiennym. Uszczelnienia okna dokonuje się przez dokręcanie rolek ryglujących w kierunku uszczelki, najczęściej przy pomocy odpowiedniego klucza imbusowego. Zwiększone uszczelnienie okna może powodować trudności przy jego otwieraniu bądź zamykaniu. W takim przypadku należy trochę odkręcić rolkę. Ponadto, zwiększenie siły docisku powodować może cięższą pracę klamki, którą otwiera się okno. Uszczelnień dokonuje się najczęściej zimą, aby zapobiec przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Latem natomiast zalecane jest zmniejszenie siły docisku w celu lepszej wentylacji wnętrz. Regulacji dokonuje się instynktownie i można ją przeprowadzić w sposób samodzielny.
Regulacja okien jest więc bardzo ważna i należy ją przeprowadzać cyklicznie. Proces ten nie wymaga wielkich zdolności manualnych, a zwiększa komfort domowników. W okresie zimowym zalecane jest uszczelnianie okien, natomiast w okresie letnim ich delikatne rozszczelnienie w celu zwiększenia wentylacji. Brak regularnej konserwacji może doprowadzić do szybszej eksploatacji okien, a w konsekwencji konieczności ich wymiany. Okna należy regulować również w przypadku, gdy widoczne jest ich rozszczelnienie oraz pojawiają się problemy z ich otwieraniem bądź zamykaniem. Odpowiednia konserwacja i regularne dbanie o okna pozwala dłużej je użytkować.