urzadzamy24.pl

Blog tematyczny o domu i budownictwie

Dom

Rolety czy żaluzje? Co wybrać?

Rolety czy żaluzje? Co wybrać?

Wnętrza urządzone ze smakiem, z pasującymi do siebie detalami to piękna wizytówka gospodarzy domu czy mieszkania. Staramy się o odpowiednio dobrane barwy na ścianach, pasujące do kanapy fotele, a nawet gałki meblowe idealnie skomponowane z wyglądem i stylem szafy. A co z dekoracją okien? Nie pozostawiaj tego wyboru losowi! Co najlepiej sprawdzi się w Twoim domu – żaluzje czy rolety?

Co wybrać – rolety czy żaluzje?

Przed ostateczną decyzją i wyruszeniem na zakupy, zastanów się, na czym najbardziej zależy Ci we wnętrzach: czy lubisz intensywne światło dzienne, szukasz zacienienia nawet w środku dnia albo chcesz uniknąć nagrzewania pomieszczeń przez intensywne słońce?

Rolety we wnętrzach – kiedy się sprawdzą?

Za dnia rolety można odpowiednio regulować i dozować ilość światła słonecznego, które wpada do pomieszczeń. Potrzebujesz całkowitego zaciemnienia wnętrza? W tym zadaniu rolety sprawdzą się idealnie! Na rynku dostępne są rolety o różnej przepuszczalności światła, dzięki czemu dopasujesz produkt do swoich oczekiwań.

Szeroki wachlarz materiałów sprawia, że osoby o wyszukanym czy bardzo indywidualnym guście mają szansę dobrać wyszukane kolory i faktury rolet do domu, biura lub mieszkania. Końcowy wygląd rolet będzie dopracowany w każdym szczególe. 

Marzysz o tym, by poduszki, zasłony bądź nakrycia na kanapy pasowały do rolet rzymskich? Niektóre firmy produkujące dekoracje okien, np. OrzełDesign.pl, oferują wykonanie dodatków z tych samych materiałów, co rolety.

Do zalet należy dodać łatwość czyszczenia. Owszem, kurz osiada na roletach, lecz nie jest bardzo widoczny. Sam proces czyszczenia, np. przy użyciu wilgotnej szmatki i delikatnego środka myjącego, który nie zniszczy materiału, nie zajmuje wiele czasu i energii.

Większość rolet pokryta jest specjalnymi warstwami, co ogranicza m.in. nadmierne osiadanie kurzu na materiale oraz powstawanie plam i zabrudzeń.

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że rolety prześwitują, to skutecznie ograniczają nie tylko dopływ światła, ale i spojrzeń ludzi z zewnątrz. Świetnie skryją Twoje prywatne życie przed wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów.

Minusy posiadania rolet

Rolety stanowią ochronę przed ostrym słońcem, lecz gorzej radzą sobie z ochroną przed nagrzewaniem wnętrz. Z tego powodu, nawet po całkowitym opuszczeniu rolet, możesz czuć dość intensywne ciepło.

W przypadku czyszczenia rolet zbyt mocnymi lub nieodpowiednimi detergentami, możemy uszkodzić materiał i doprowadzić do powstania odbarwień lub plam.

Żaluzje – dla kogo będą najlepsze?

Z pomocą żaluzji okiennych z łatwością wyregulujesz stopień oświetlenia w pomieszczeniach. Dzienne światło jest zbyt intensywne lub wolisz przyciemnić pokój, np. do popołudniowej drzemki albo pracy przy komputerze? W mgnieniu oka ograniczysz dopływ promieni słonecznych do wnętrza – albo poprzez ustawienie piórek w odpowiedniej pozycji, albo całkowite podniesienie żaluzji.

Plusem posiadania żaluzji, w przeciwieństwie do rolet, jest ochrona pomieszczeń przed intensywnym nagrzaniem, np. podczas dni o ostrym świetle słonecznym. Rozwiązanie bywa zbawieniem podczas upalnych, letnich miesięcy. Świetnie sprawdzają się w tym zadaniu żaluzje drewniane, które ograniczają dostęp ciepła do wnętrza.

Kolejną z zalet żaluzji jest ich wygląd. Nie przypominają już swoich poprzedniczek z dawnych lat. Na szczególne uznanie zasługują żaluzje drewniane – będą wyglądać genialnie m.in. we wnętrzach w stylu klasycznym, rustykalnym oraz skandynawskim. Staną się estetyczną dekoracją okien również w pomieszczeniach biurowych bądź gabinetach. Drewniane żaluzje cechują się także trwałością i nie tracą swojego koloru w kontakcie ze światłem słonecznym.

Nie zapominajmy również o tym, że jednym z głównych celów żaluzji jest skrywanie wnętrz i prywatności przed wzrokiem gapiów. Nie chcesz, by sąsiad z naprzeciwka zerkał do Twojego salonu? Mieszkasz na parterze i nie życzysz sobie, by przechodnie widzieli każdy szczegół mieszkania i Twojego życia? Opuść żaluzje lub wyreguluj w nich piórka tak, by ochronić się przed niechcianymi spojrzeniami.

Wady żaluzji okiennych

Nie wszystko jest idealne, dlatego także żaluzje mają swoje minusy. Należą do nich m.in. czyszczenie oraz konserwacja, zwłaszcza w przypadku drewnianych wersji. Na piórkach żaluzji bardzo szybko osiada kurz, co zmusza właścicieli do ich częstszego czyszczenia.

By utrzymać drewniane żaluzje w nienagannym stylu, należy o nie odpowiednio dbać z pomocą preparatów do drewna.

Co będzie lepsze – żaluzje czy rolety?

Podsumowanie

Każde rozwiązanie ma wady i zalety, a ostateczny wybór między roletami a żaluzjami należy do Ciebie. To Ty najlepiej znasz swoje oczekiwania oraz efekt, jaki chcesz osiągnąć dzięki dekoracjom okiennym. Miej na uwadze to, na jaki kierunek świata wychodzą okna w danym pomieszczeniu, jak intensywne jest światło słoneczne w ciągu zimowego oraz letniego dnia oraz ewentualne nagrzewanie wnętrz. Przeanalizuj potrzeby Twoje oraz pozostałych domowników i wybierz rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij