urzadzamy24.pl

Blog tematyczny o domu i budownictwie

Ogród

Jak dobrze zagospodarować mały wiatrołap?

Jak dobrze zagospodarować mały wiatrołap?

Wiatrołap jest pomieszczeniem, które znajduje się zaraz za drzwiami wejściowymi. Jest miejscem, gdzie zostawia się obuwie i okrycia wierzchnie. Obniża straty energii w domu oraz pomaga utrzymać czystość. Jak mądrze urządzić wiatrołap?

Co to jest wiatrołap?

Wiatrołap jest niewielkim pomieszczeniem oddzielającym wnętrze budynku od wejścia. Wiatrołapy dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze najczęściej znajdują się w mieszkaniach. Natomiast wiatrołap na zewnątrz domu, czyli rodzaj przybudówki, buduje się przede wszystkim w domach.

Jaką funkcję spełnia wiatrołap?

Wiatrołap jest pomieszczeniem spełniającym kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim stanowi dodatkową przestrzeń między wnętrzem budynku a drzwiami wyjściowymi. Dlatego chroni wnętrze mieszkalne przed utratą ciepła. Warto o nim pamiętać przy planowaniu budowy domu, ponieważ nawet mały wiatrołap znacznie ograniczy rachunki za ogrzewanie.

Wiatrołap jest tym pomieszczeniem, gdzie zostawia się zabłocone buty lub mokre płaszcze. Dlatego pomaga on utrzymać czystość w domu. Natomiast jeśli jest on większym pomieszczeniem, to może stać się też miejscem przechowywania dodatkowych par butów, sprzętu sportowego lub narzędzi ogrodniczych.

Jak urządzić wiatrołap?

Wiatrołap jest pierwszym miejscem, jakie widzą goście. Dlatego należy zadbać o to, by robił on wrażenie ciepłego i gościnnego. Z drugiej strony – warto też tę przestrzeń funkcjonalnie wykorzystać. Jeśli rozmiar i układ wiatrołapu na to pozwalają, to dobrym pomysłem będzie przedzielenie go na pół i umieszczenie w części nieprzechodniej zamykanego schowka lub garderoby.

Natomiast w każdym wiatrołapie powinien znaleźć się wieszak na płaszcze, półka na czapki i rękawiczki, szafka na buty oraz lustro. Jeśli metraż tego pomieszczenia pozwala, można w nim także postawić stojak na parasole i siedzisko, jak puf lub ławka, które pozwoli na wygodną zmianę obuwia. Bardzo przydatnym meblem będzie też komoda lub konsola pod lustrem. Można na niej postawić małe dekoracje np. bukiet z suchych kwiatów lub ciekawą ceramikę. Jeśli warunki na to pozwalają, wiatrołap warto udekorować jakąś żywą rośliną doniczkową – zieleń zawsze ożywi wnętrze.

By gustownie urządzić wiatrołap inspiracje trzeba brać przede wszystkim ze stylu, w jakim urządzona jest pozostała część domu. W końcu to pomieszczenie powinno być spójne z resztą budynku. Niewielki wiatrołap daje zdecydowanie mniej możliwości w tym zakresie. Jednak nawet w nim znajdzie się jakaś pusta ściana, na której można umieścić obraz, makatkę lub zawiesić pnącze.

Udostępnij