Ogromne podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, że wiele gospodarstw domowych zostaje wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie zasilania z energii słonecznej. Jak się jednak okazuje, bardzo często specjaliści zalecają dokupowanie do takich instalacji również magazynu energii. Czym jest taki sprzęt, a także, na co należy zwracać uwagę podczas jego wybierania?
Czym jest magazyn energii?
Czym zatem jest magazyn energii? Najprościej mówiąc, jest to specjalne urządzenie, którego praca polega na gromadzeniu prądu. Skąd on pochodzi? Rzecz jasna wytwarzany jest przez panele fotowoltaiczne. Wiedzieć bowiem trzeba, że energia z paneli nie trafia bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Jest ona najpierw przetwarzana przez specjalny inwerter, a następnie przesyłana do akumulatora. Bardzo często wykorzystywane są w tym celu starego typu baterie kwasowo-ołowiane, które są względnie tanie, bardzo bezpieczne, a także trwałe i niezawodne.
Wiedzieć jednak trzeba, że częste ich rozładowywanie powoduje utratę właściwości. Istnieje jeszcze jeden bardzo często polecany nowoczesny rodzaj urządzenia, czyli magazyn energii, który oparty jest na bateriach litowo-jonowych, czyli dokładnie takich samych, jak te obecne w telefonach lub laptopach. są one trwalsze, doskonale znoszą częste ładowania i rozładowywania, a także są o wiele bezpieczniejsze. Kto powinien z nich korzystać? Przede wszystkim te osoby, które nie mogą sobie pozwolić na utratę zasilania, czyli np. osoby pracujące w domu.
Jak powinno się wybierać magazyn energii?
Jak więc widać, magazyn energii to naprawdę bardzo ciekawy dodatek do posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, jak się go powinno wybierać. Na jakie jego cechy i parametry techniczne trzeba zwrócić większą uwagę? Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas doboru takiego magazynu energii jest jego pojemność. Określa ona to, jak dużo prądu w danej baterii będzie zgromadzone. Im więcej, tym oczywiście dłużej będzie on mógł zasilać gospodarstwo domowe.
Jeśli chce się więc zakupić dobry model, w pierwszej kolejności określić trzeba to, jak wiele energii pobiera dom, a także to, jak długo chce się go zasilać z magazynu energii. Kolejną bardzo istotną kwestią, o której nie można zapominać podczas kupowania takiego urządzenie, jest dopasowanie go do mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne. Jak się powinno to zrobić? Powszechnie uważa się, aby moc magazynu energii pokrywała się w stosunku 1:1 z mocą instalacji fotowoltaicznej. Wiedzieć jednak trzeba, że jest to dość ryzykowne i grozi uszkodzeniem magazynu w chwili np. nagłego skoku mocy. Dlatego też dla bezpieczeństwa poleca się, aby magazyn energii miał około 20% zapas mocy.
Na sam koniec zwrócić jeszcze trzeba uwagę na to, jak wyglądać będzie parametr głębokości rozładowania magazynu energii. Jest to bardzo ważny sprawa, ponieważ w sytuacji, gdy rozładuje się zbyt mocno, można go po prostu uszkodzić. Oczywiście oprócz tego zwrócić uwagę trzeba także na pewne kwestie bezpieczeństwa, czyli np. na systemy odcinające zasilanie w sytuacji wykrycia zagrożenia.
Artykuł powstał we współpracy z https://litowe.pl/