urzadzamy24.pl

Blog tematyczny o domu i budownictwie

Ogród

Jak działa kalendarz ogrodnika?

Uprawianie własnego ogród ogrodu to dla wielu osób sposób na relaks i odpoczynek. Bardzo często oczekują nagrody w postaci obfitych plonów. Warzywa z własnego ogródka wciąż cieszą się ogromnym uznaniem i są powodem do dumy. Wiele osób, które zajmują się uprawą własnego ogrodu, polega na kalendarzu ogrodnika, który pomaga wyznaczyć kolejność wykonywania poszczególnych prac w ogrodzie.

Czym jest kalendarz ogrodnika?

Kalendarz ogrodnika co roku można kupić w każdej księgarni i sklepie ogrodniczym. Jego działanie oparte jest na próbie osiągnięcia harmonii z cyklem księżycowym, który może mieć wpływ na życie na ziemi. Kolejność prac ogrodowych opisana w kalendarzu ogrodnika oparta jest na fazach księżyca, a także układzie planet i Słońca względem ziemi.

Zamiłowani ogrodnicy mogą zauważyć, jaki wpływ mają fazy księżyca na rośliny i środowisko, w którym one rosną. Dzięki tym obserwacjom możliwe jest określenie, w którym terminie niekorzystnie jest dokonywać siewu roślin. Zwolennicy kalendarza ogrodnika twierdzą, że księżyc może zarówno pobudzać, jak i hamować rozrost roślin.

Na jakich zasadach opiera się kalendarz ogrodnika?

Trzeba pamiętać o tym, że kalendarz ogrodnika wymaga od osób uprawiających ogród szacunku do natury oraz jej praw. Dlatego nie ma tu ani słowa o stosowaniu nawozów mineralnych czy też pestycydów. Zastosowanie tego typu zasad może zapewnić zdrowe i ekologiczne plony, które nie będą szkodliwe dla środowiska.

Kalendarz ogrodnika twierdzi, że najlepszym czasem na zwalczanie chorób roślin jest nów księżyca. Nie jest to z kolei najlepszy czas na wysadzanie roślin oraz wysiewanie nasion do ziemi. Z kolei w trakcie pełni warto poświęcić nieco czasu na nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne. Jest to także doskonała pora na wysianie warzyw kapustnych, marchewki i cebuli. W czasie, kiedy księżyca ubywa, śmiało można sadzić i przesadzać rośliny. W tym okresie można także zająć się ich przycinaniem, z racji tego, że szybciej się regenerują. W czasie, kiedy księżyca przybywa, można wysiewać nasiona do ziemi i zająć się sadzeniem warzyw liściastych. Jest to dobra pora na przygotowanie sadzonek, a także nawożenie gleby.

Jak widać, kalendarz ogrodnika ściśle opiera się na fazach księżyca. Są osoby, które potwierdzają jego działanie, rok w rok chwaląc się zdrowymi, obfitymi plonami. Wciąż jednak nie brakuje sceptyków, którzy twierdzą, że jest to zwyczajna bujda. Niemniej jednak, stosowanie kalendarza ogrodnika z pewnością nie powinno nikomu zaszkodzić, dlatego warto wypróbować ten sposób uprawiania ogrodu.

Udostępnij