urzadzamy24.pl

Blog tematyczny o domu i budownictwie

Dom

Wybieramy okna do domu

Wybieramy okna do domu

Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu lub mieszkania. Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie są dostępne modele okien. Czy decydujesz się na okna drewniane, aluminiowe, PCV, a może przesuwne? Istotny jest także materiał profili okien oraz kilka innych kwestii, o których przeczytasz w poniższym wpisie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Okna zapewniają naturalne światło oraz widok na świat zewnętrzny. Dostarczają izolacji termicznej, a także bezpieczeństwa. Powinny być energooszczędne, szczelne, akustyczne i estetyczne, pasujące do całego wnętrza oraz spójne z projektem domu. Okno ma być w pełni funkcjonalne oraz łatwe do otwierania i zamykania, bez wysiłku fizycznego. Wybierając okna do domu należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych elementów. Mowa tu o wyglądzie, trwałości oraz właściwościach izolacyjnych czy akustycznych. W czasie wyboru zestawu okien mamy możliwość sprawdzenia, który materiał wykonania ramy okiennej będzie najlepszym wyborem.

Rodzaje ramy okiennej

W czasie wyboru okien w pierwszej kolejności trzeba określić to, który materiał ramy najlepiej odpowie naszym potrzebom. Rama okienna może być wykonana z PVC, która od lat jest najpopularniejszym wyborem. To trwały materiały, który nie wymaga renowacji. Konstrukcja takiej ramy opiera się na systemie komór – im będzie ich więcej, tym niższy współczynnik przenikania ciepła ramy.  

Drugim rodzajem ramy okiennej jest rama drewniana. Jej największymi zaletami są: energooszczędność czy wyjątkowa trwałość. Jest to wyrób ekologiczny, który wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi. Warto dodać, że drewno to naturalny materiał stosowany od wieków w światowej architekturze. Ramy z drewna zapewniają izolację oraz przeważnie wytrzymują parę pokoleń mieszkańców konkretnego budynku.

Rama okienna aluminiowa będzie trwałym i lekkim wyborem. Charakteryzuje się wyjątkową statyką i sztywnością, co pozwala wykorzystywać ją jako budulec do okien i konstrukcji wielkogabarytowych. Częściej stosuje się w budynkach użyteczności publicznej niż w domach jednorodzinnych.

Jeśli zastanawiasz się, którą ramę okienną wybrać do swojego domu lub mieszkania, zapytaj fachowców z Perfect Stolarka o radę i pomoc w wyborze.

Okna do domu – jakie najlepiej wybrać?

Wybierając okna do domu warto zwrócić uwagę także na pakiet szybowy. Zapewni ograniczenie strat ciepła. Standardowym rozwiązaniem jest zastosowanie pakietów dwu lub trzyszybowych, oddzielonych ramką i wypełnionych gazem. Pakiet szybowy odpowiada za ochronę termiczną. Efektywnie wpływa na bezpieczeństwo oraz akustykę pomieszczeń.

Kolejnym ważnym aspektem w codziennej eksploatacji okien będzie okucie, czyli funkcjonalny mechanizm zamykania i otwierania okien. Zadaniem okuć jest utrzymywanie szczelności oraz ochrona przed włamaniem. Od jakości użytego okucia, zależy komfort użytkowania. Dlatego dobrej jakości okucie powinno współgrać z pozostałymi elementami.

Wybór okien to ważna decyzja dla lata. Warto ją przemyśleć i wybrać mądrze. Pomoc sprawdzonej firmy będzie nieoceniona, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup odpowiednich, znajdź fachowego doradcę, który pomoże przy wyborze.

Udostępnij