Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Nowoczesne piece węglowe

12 września 2022 piece węglowe


Czy w dobie ogrzewania gazowego piece na węgiel mają jeszcze rację bytu? A jeśli tak, to co decyduje o tym, że w niczym nie przypominają one starych i problematycznych w obsłudze kotłów znanych jeszcze z ostatnich dziesięcioleci XX wieku?

Kotły na paliwo stałe

Najważniejszą cechą odróżniającą nowoczesne piece węglowe od swoich poprzedników jest system sterowania. W komputer zarządzający pracą kotła wyposażone są nie tylko piece z podajnikiem, ale też zwykłe kotły zasypowe. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że kotły z podajnikiem zapewniają możliwość sterowania pracą mechanizmu doprowadzającego paliwo do paleniska. W przypadku kotłów zasypowych system sterowania odpowiada przede wszystkim za zmianę bieżących nastaw dmuchaw, a także za obsługę ogrzewania C.W.U. Dzięki temu kotły na paliwo stałe mogą pracować efektywniej i bez konieczności ciągłego uzupełniania paliwa.

Układ zabezpieczeń piecy węglowych

Wprowadzenie w piecach zautomatyzowanych funkcji doprowadzenia paliwa do paleniska wymusiło na konstruktorach zainstalowanie dodatkowych systemów zabezpieczeń. Najczęściej aktywują się one w przypadku:

  • przegrzania podajnika (do którego dostał się żar z paleniska),
  • otwarcia drzwiczek do zbiornika zasypowego,
  • przedostania się do podajnika węgla o niewłaściwym rozmiarze.

Anachroniczne, znane jeszcze z końca XX wieku piece węglowe nie posiadały takich zabezpieczeń. Skutkiem tego konstrukcje te uniemożliwiały jakiekolwiek sterowanie temperaturą pieca.

Żywotność kotłów na paliwo stałe

Dużym wyzwaniem, przed którym stanęli konstruktorzy projektujący nowoczesne kotły na paliwo stałe, była znaczna różnica temperatur między paleniskiem a wymiennikiem ciepła. W praktyce oznaczało to przyspieszone zużycie blachy kotłowej, a w konsekwencji jej pęknięcie i rozszczelnienie pieca. W nowoczesnych systemach grzewczych temperatura kotła jest stabilizowana za pomocą urządzeń sterujących. Widać to zwłaszcza w porze letniej, gdy przegrzany kocioł obsługujący instalację C.W.U okresowo oddaje nadmiar ciepła do domowej instalacji centralnego ogrzewania. Mniejsze różnice temperatur oznaczają, że blacha kotłowa nie ulega aż tak szybkiemu zniszczeniu. Na marginesie warto dodać, że praktycznie każdy nowy piec na węgiel (niekoniecznie zasilany ekogroszkiem) posiada wymiennik cieplny wykonany z blachy o grubości aż 6 mm.

Reasumując, nowoczesny piec na węgiel w niczym nie przypomina swoich poprzedników. Jest to konstrukcja zabezpieczona przed przegrzaniem, zapowietrzeniem instalacji i przed rozszczelnieniem wymiennika ciepła. Dzięki temu może on pracować bezawaryjnie nawet przez kilkanaście lat. Wybierz swój kocioł na paliwo stałe w sklepie internetowych Kociołcenowy.

Nowoczesne pomysły na aranżację przedpokoju – praktyczne inspiracje

Redakcja urzadzamy24.pl

Witamy na TopRemont.pl – serwisie, który powstał z pasji do budownictwa, technologii RTV i AGD, ogrodu oraz remontów. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie elementy powinny znaleźć się w nowoczesnej kuchni?
Jakie są najnowsze trendy w aranżacji wnętrz na 2024 rok?
Jakie są zalety i wady różnych rodzajów podłóg w domu?

Jesteś zainteresowany reklamą?