Dobry obraz nie musi kosztować krocie i wyczerpać budżetu. Zwłaszcza że na rynku działa sporo firm oferujących malowanie obrazów na zamówienie, które mogą specjalnie wykonać dla nas dzieło, a nawet przełożyć nasz pomysł na płótno.

W przypadku dzieł kolekcjonerskich legendarnych artystów nie ma wątpliwości: trzeba mieć wiedzę i pieniądze. Sprawa ma się inaczej, jeśli mówimy o ręcznie malowanych obrazach, które traktujemy jako element dekoracyjny wnętrza. W obu przypadkach powinniśmy jednak działać w sposób przemyślany i z głową. Pierwszą zasadą jest kierowanie się własnym gustem, a drugą – dopasowanie obrazu do stylistyki wnętrza, bez względu na to, czy jest to mieszkanie, dom, pracownia czy może biuro.

Sztuka kupowania obrazu

Na rynku możemy spotkać sporo ofert z gotowymi obrazami, jednak te nas nie interesują. Dlaczego? Dlatego że wzory są powielane i po prostu wychodzą z drukarki. Tymczasem ręcznie malowane obrazy cechują walory artystyczne i estetyczne, które nie jest w stanie powielić żadna drukarka. Są przejawem klasy i dobrego gustu, szczególnie cenne są te, które są wyrazem kreatywności i talentu artysty.

Gdy kolekcjonerzy poszukują obrazów znanych artystów, które są charakterystyczne i odzwierciedlają jego styl, my szukamy obrazów, które doskonale wkomponują się we wnętrze. Polacy najczęściej wybierają tu tematy związane z naturą, czyli pejzaże i martwą naturę. Rzadko decydujemy się na zlecenie namalowania portretu (a warto wiedzieć, że są one tańsze niż inne obrazy), a jak już na taki się decydujemy, to są to najczęściej kobiety lub dzieci niż portrety rodzinne.

Gdzie znaleźć artystów? Popularne są serwisy jak Etsy oraz Allegro, na których swoje portfolio mają już znani malarze. Również – tu niespodzianka – malowaniem obrazów zajmują się artyści street art. Firmy specjalizujące się w muralach mają w swoim gronie artystów po akademiach sztuk pięknych, którzy wyróżniają się odpowiednim warsztatem i wysokim poziomem umiejętności, aby przenieść każdy wzór na płótno. Warto więc zrobić rekonesans w swojej okolicy w tym kierunku.

Ile kosztuje obraz ręcznie malowany?

Koszt namalowania obrazu może być różny. Wszystko zależy od poziomu trudność, czasochłonności, wykorzystanych materiałów i wielkości malowidła. Przykładowo obrazy olejne w formacie standardowym 100/70 cm kosztują od 1000 do nawet 3000 zł. Tańsze są obrazy malowane akrylem – tutaj musimy liczyć się z kosztem od 300 do 800 zł. Jednak to właśnie obrazy olejne są uważane za najcenniejsze dzieła sztuki, ponieważ tu każde pociągnięcie pędzla decyduje o finalnym odbiorze dzieła.

Czy jest to dużo? Pod uwagę wzięliśmy artystów już obecnych na rynku, z wyrobioną marką malarską, którzy mogą pochwalić się portfolio i gronem sprawdzonych klientów. Oznacza to, że ich dzieła cechują się doskonałą jakością, wprawną ręką i są wykonane niezwykle precyzyjnie. Dla porównania prace lwowskiego malarza Erno Erba mogą kosztować od 7 do kilkunastu tysięcy złotych.

Wielu artystów zaznacza, że cena ta dotyczy wyłącznie reprodukcji, czyli przeniesienia na płótno gotowych wzorów. Jeśli chcemy zlecić wykonanie autorskiego projektu, wówczas musimy się liczyć z wyższą ceną. Weźmy pod uwagę również, że malowane obrazy muszą zostać zabezpieczone specjalną powłoką chroniącą między innymi kolor przed wyblaknięciem – to również artyści traktują często jako opłatę dodatkową.